top of page

MAKİNE HALISI

     Makine ile birlikte dokunmuş aynı zamanda tasarım kabiliyetini ortaya koymuş halı seçenekleri, yaşam mekanlarında insanların en güvendiği ve favori olan seçenekler arasında bulunuyor. Son derece modern ortamlarda üretilmiş ve halı dokuması için geliştirilmiş makine seçenekleri, hayatı kolaylaştırıyor ve üretimi daha kapasiteli hale getirmeye devam ediyor.

     Teknolojinin gelişmesi ve dünya nüfusunun artmasıyla her alanda olduğu gibi halı üretiminde de makinelerden yararlanıyoruz. Özellikle son yıllarda el dokuması halı üretiminin zorlaşması, maliyetlerinin yükselmesi ve talebin çoğalmasıyla dekorasyonda makine halısı kullanımı hızla artmaya başladı. Makine halısı, endüstriyel bir dokuma tezgahı tarafından, bilgisayar ortamında hazırlanan desenlerin insan gücüne ihtiyaç duyulmaksızın yüksek miktarlarda üretilmesiyle ortaya çıkar. El dokuma halıyı el yazması kitaplar olarak düşünürsek, makine halılarını yazıcıdan çıktı olarak aldığımız sayfalara benzetebiliriz. Böylelikle uygun fiyatlı halıları yüksek adetlerde üretip geniş kitlelere ulaştırıyoruz.

     İlk makine halıları doğal iplikler olan yün ve pamuk kullanarak üretim yapıyordu. Sonrasında ortaya çıkan yeni teknolojilerde ağırlıklı olarak akrilik, polipropilen, polyamid, ve polyester tercih edilerek hem maliyetler düştü, hem de sentetik ipliklerin kolay temizlenebilen dayanıklı yapısından yararlanılmaya başlandı.

bottom of page